Skip to content
Menu

GDY BIURO RACHUNKOWE WYRZĄDZA SZKODĘ PRZEDSIĘBIORCY….

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ODSZKODOWAWCZA Z TYTUŁU NIENALEŻYTEGO WYKONANIA LUB NIEWYKONANIA UMOWY (ART. 471 K.C.)

Biura rachunkowe ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy o świadczenie usług księgowych. Odpowiedzialność biura rachunkowego za spowodowanie szkody jest ustalana z uwzględnieniem należytej staranności, którą powinien zachować profesjonalny uczestnik obrotu prawnego.

Z reguły drobni przedsiębiorcy, a nawet większe firmy korzystają z usług biur rachunkowych.

Powierzamy im prowadzenie usług księgowych na podstawie umowy oraz udzielamy niezbędnych pełnomocnictw. Biura rachunkowe najczęściej przedkładają nam do podpisu umowę sporządzoną według swojego wzoru.

Z punktu widzenia obowiązków biura rachunkowego bardzo ważne jest właściwe określenie jego obowiązków. Najczęściej tak nie jest i realizacja tych obowiązków wynika często z praktyki oraz przepisów prawa.

Zalecam wszystkim przedsiębiorcom, którzy korzystają z usług biur rachunkowych zachowywanie wszelkiej korespondencji zwłaszcza mailowej, czy też esemesowej lub przez komunikatory społecznościowe. Jest to bardzo ważne, gdyż zgodnie z art. 65 Kodeksu Cywilnego (K.C.) Zgodnie § 2. tego przepisu, w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.

W związku z tym, że biuro rachunkowe przedkłada swój projekt umowy o świadczenie usług księgowych, wówczas inne dowody dotyczące realizacji umowy mają kluczowe znaczenie w ewentualnym sporze o odszkodowanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania takiej umowy. Przesłanki umownej odpowiedzialności odszkodowawczej reguluje art. 471 K.C., który stanowi, że Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W związku z tym, aby biuro rachunkowe mogło się uchylić od odpowiedzialności odszkodowawczej, musi w procesie wykazać, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług księgowych jest niezawinione.

W jednym z przypadków, z którym ostatnio się spotkałem, biuro rachunkowe nie zgłosiło w terminie swojej klientce do ubezpieczenie społecznego, w tym dobrowolnego chorobowego od wyższej podstawy. Wskutek zaniechania klientka otrzymała niższy zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński. Klientka tego biura nawet nie odwołała się od decyzji ZUS, lecz niezwłocznie skierowała pozew o odszkodowanie. Niestety właścicielka biura rachunkowego nie była reprezentowana przez adwokata i przegrała sprawę w obu instancjach.

Czasami warto skorzystać z pomocy zawodowego pełnomocnika procesowego, nawet na etapie sporządzania umowy. Natomiast przy zawiłościach procedury cywilnej, przedsiębiorca, który reprezentuje się sam, może przegrać proces.

aktualnosci
Adwokat Robert Paśkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

g26