Menu

CZY PUSZCZANIE FAJERWERKÓW W SYLWESTRA I NOWY ROK STANOWI WYKROCZENIE?

Wykroczenie, zakłócanie porządku, kontratyp zwyczaju, wyłączenie bezprawności zachowania,

Zasadą jest, że puszczanie fajerwerków stanowi wykroczenie uregulowane w art. 51 Kodeksu Wykroczeń (K.W.).

Przepis ten stanowi, że § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Niewątpliwie puszczanie fajerwerków wiąże się z hałasem, natomiast jeżeli odbywa się w nocy, wówczas powoduje zakłócenie spoczynku nocnego.

            Próżno również szukać przepisów szczególnych, które wyjątkowo w Sylwestra i Nowy Rok umożliwiają legalne puszczanie fajerwerków.

            Jednak okazuje się, że w te wyjątkowe dni możemy czynić to bezkarnie, gdyż ma tu zastosowanie tzw. pozaustawowy kontratyp zwyczaju.

Oznacza on powszechnie istniejący i akceptowany, przynajmniej na danym terenie, sposób zachowania się wynikający z tradycji.” Należy zaznaczyć, że o zwyczaju wyłączającym odpowiedzialność karną można mówić tylko, jeżeli mieści się on w pewnych społecznie akceptowanych i określonych ramach.

W związku z tym, że od dziesięcioleci ukształtował się zwyczaj puszczanie fajerwerków z okazji Sylwestra i Nowego Roku i jest on powszechnie akceptowany, świętując w ten sposób, nie popełniamy wykroczenia.

Jest to sytuacja zupełnie wyjątkowa, dlatego kontratyp ten nie rozciąga się na czas poprzedzający wyżej wymienione imprezy (np. próby fajerwerków na kilkanaście godzin przed uroczystością).

Analogicznie sytuacja wygląda np. z akceptowaniem bicia dzwonów w kościołach, „lanym poniedziałkiem” itp.

Ostatnio modne staje się organizowanie  imprez sylwestrowych bez fajerwerków, które zastępowane są spektaklami świateł i laserów. Wiąże się to z chęcią ochrony zwierząt, zwłaszcza psów. Jednak na prywatnych imprezach sylwestrowych wciąż fajerwerki decydują o ich atrakcyjności.

Zapewne zwyczaj ten nie zmieni się szybko.

 

CZY PUSZCZANIE FAJERWERKÓW W SYLWESTRA I NOWY ROK STANOWI WYKROCZENIE?
Adwokat Robert Paśkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

CZY PUSZCZANIE FAJERWERKÓW W SYLWESTRA I NOWY ROK STANOWI WYKROCZENIE?